Schron Radom - drzwi
Tego typu schronów w Radomiu jest tylko ponad 50. Wybudowane w latch 60-tych nadal mogą spełnić swoją funkcję w wypadku zagrożenia. Zapraszam na wycieczkę (FOTO).

Okazuje się, że w Radomiu jest ich tylko ponad 50… budowli klasyfikowanych jako schrony. Pomieszczą ok 6,5 tyś. osób. Znajdują się głównie w centrum miasta, przodują tu bloki zbudowane w latach 60-tych przez Zakłady Metalowe Łucznik. Kilka obiektów znajduje się także w okolicach ul. Struga, Żeromskego i pod kilkoma radomskimi liceami, czy budynkami użyteczności publicznej.

Dzięki uprzejmości jednej ze wspólnot mieszkaniowych, miałem okazję obejrzeć naprawdę bardzo dobrze zachowany schron na Plantach.

schron - drzwi
Dzwi do schronu

Większość schronów w tym rejonie miasta powatało w latach 60-tych XX wieku. Były one integralną częścią budynku już w fazie projektowej. Opisywany schron mógł pomieścić ok 200 osób w kilku pomieszczeniach. Być może był gazoszczelny, jednak uszczelki dawno już nie ma. Wejścia do schronu chronią także drugie drzwi, oraz korytarz załamujący się pod kątem 90 stopni.

drugie drzwi do schronu
Drugie identyczne drzwi do schronu. Fot. Mac
Przedsionek schronu
Korytarz pod kątem 90 stopni miał blokować falę uderzeniową

Schron prawdopodobnie był gazoszczelny o czym świadczy obecność filtrowentylatorni. Warto zauważyć że zarówno napęd elektryczy jak i ręczny nadal działają. Filty ostatnio zmieniano w 1985 r.

Filrowentylatornia
Filrowentylatornia – na zdj. widać kurz wzbudzony ręczną obsłgą urządzenia
Filtowentylator
Filtowentylator w bardzo dobrym stanie
Filrowentylatornia
Filtry powietrza z 1985 r.

W schronie jest prąd i działająca wentylacja. Po prawej stronie od wejścia znajdziemy toalety, również sprawne.

Schron - toalety
Schron – toalety, po prawej zbiornik na wodę
Schron - toalety
Panie na lewo…
Schron - toalety
Panowie na prawo…

W schronie na os. Planty w Radomiu znajdziemy równierz oryginalne prycze i ławki pamiętające jeszcze lata 60-te.

schon - pomieszczenie 1
Prycze
schon - pomieszczenie 1
prycze i.. telewizor, ponoć działa

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciło Straży Pożarnej przegląd schronów w całym kraju. Sprawdzane jest to czy obiekty są zdolne do użytku i czy są odpowiednio wyposażone. Takich miejsc jest w naszym kraju 62 tysiące, w Radomiu nieco ponad 50…

Maciej Wąsik podkreślił, że do takiego ruchu skłonił ministerstwo stan schronów podlegających samorządowi w Warszawie.

– Na podstawie tego jak wyglądają schrony w Warszawie uznaliśmy, że trzeba przejrzeć schrony w całej Polsce. Mamy inwentaryzację schronów, ale przegląd tych w Warszawie pokazał, że ich stan jest słaby. Na pewno będą środki na doposażenie takich schronów.

schron - wyjście ewakuacyjne
schron – wyjście ewakuacyjne

– Ludzie rzeczywiście nie wiedzą, gdzie są schrony bo nie było to potrzebne. Od czasów zimnej wojny nikt się nimi nie interesował. Choć nie ma takiej potrzeby, żeby z nich korzystać to budujemy narzędzie dzięki, któremu każdy będzie miał wiedzę, gdzie najbliższy schron się znajduje

powiedział Maciej Wąsik.

A czy Ty wiesz gdzie jest najbliższy schron? Podziel się w komentarzach.

Więcej takich informacji znajdziesz na www.ciekawyradom.pl.