Okazuje się, że w Radomiu jest ich tylko ponad 50… budowli klasyfikowanych jako schrony. Pomieszczą ok 6,5 tyś. osób. Znajdują się głównie w centrum miasta, przodują tu bloki zbudowane w latach 60-tych przez Zakłady Metalowe Łucznik. Kilka obiektów znajduje się także w okolicach ul. Struga, Żeromskego i pod kilkoma radomskimi liceami, czy budynkami użyteczności publicznej.
Dzięki uprzejmości jednej ze wspólnot mieszkaniowych, miałem okazję obejrzeć naprawdę bardzo dobrze zachowany schron na Plantach.
Większość schronów w tym rejonie miasta powatało w latach 60-tych XX wieku. Były one integralną częścią budynku już w fazie projektowej. Opisywany schron mógł pomieścić ok 200 osób w kilku pomieszczeniach. Być może był gazoszczelny, jednak uszczelki dawno już nie ma. Wejścia do schronu chronią także drugie drzwi, oraz korytarz załamujący się pod kątem 90 stopni.
Schron prawdopodobnie był gazoszczelny o czym świadczy obecność filtrowentylatorni. Warto zauważyć że zarówno napęd elektryczy jak i ręczny nadal działają. Filty ostatnio zmieniano w 1985 r.
W schronie jest prąd i działająca wentylacja. Po prawej stronie od wejścia znajdziemy toalety, również sprawne.
W schronie na os. Planty w Radomiu znajdziemy równierz oryginalne prycze i ławki pamiętające jeszcze lata 60-te.
Warto przypomnieć, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciło Straży Pożarnej przegląd schronów w całym kraju. Sprawdzane jest to czy obiekty są zdolne do użytku i czy są odpowiednio wyposażone. Takich miejsc jest w naszym kraju 62 tysiące, w Radomiu nieco ponad 50…
Maciej Wąsik podkreślił, że do takiego ruchu skłonił ministerstwo stan schronów podlegających samorządowi w Warszawie.
– Na podstawie tego jak wyglądają schrony w Warszawie uznaliśmy, że trzeba przejrzeć schrony w całej Polsce. Mamy inwentaryzację schronów, ale przegląd tych w Warszawie pokazał, że ich stan jest słaby. Na pewno będą środki na doposażenie takich schronów.
– Ludzie rzeczywiście nie wiedzą, gdzie są schrony bo nie było to potrzebne. Od czasów zimnej wojny nikt się nimi nie interesował. Choć nie ma takiej potrzeby, żeby z nich korzystać to budujemy narzędzie dzięki, któremu każdy będzie miał wiedzę, gdzie najbliższy schron się znajduje
powiedział Maciej Wąsik.
A czy Ty wiesz gdzie jest najbliższy schron? Podziel się w komentarzach.
Więcej takich informacji znajdziesz na www.ciekawyradom.pl.
Dzięki za ten wpis jest ciekawy i inspirujący. Tylko nie zasypiaj gruszek w popiele czekam na więcej.