Weź przeczytaj

Już jakiś czas temu w radomiu pojawiły się mikro-biblioteczki, działające na zasadzie bookcrossingu: Weź – Przeczytaj – Odnieś. Obiekty te, zrealizowane w ramach Budżetu Obywatlkiego znajdziemy  w trzech parkach miejskich: im. Tadeusza Kościuszki (dwie lokalizacje), Leśniczówka i Ustronie oraz na placu Jagiellońskim i przed Miejską Biblioteką Publiczną.

Weź przeczytaj
Weź przeczytaj

Biblioteczki zostały zaprojektowane przez Martę Orzechowską-Ochnię, asystentkę w Katedrze Architektury i Wzornictwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu  Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Lokalizacje biblioteczek, a także ich ostateczny wygląd były konsultowane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Weź przeczytaj

Z biblioteczek może bezpłatnie korzystać każdy czytelnik. W ramach drugiego projektu zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną na terenie miasta zostało ustawionych szesnaście  ławeczek literackich. Znalazły się na nich tabliczki z kodami QR, które odsyłają zarówno do twórców związanych z Radomiem, jak i konkretnych książek. Wystarczy zeskanować kod, by znaleźć się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. A wtedy można nie tylko przeczytać fragmenty tekstów wraz z biogramami ich autorów, ale i wysłuchać wersji audio. Do nagrań zostali zaproszeni aktorzy Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu Izabela Brejtkop i Jarosław Rabenda.

Weź przeczytaj
Weź przeczytaj

W gronie pisarzy i pisarek, których utwory znajdują się na kolejnych stronach są: Jehoszua Perle, Zbigniew Kruszyński, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Wojciech Pestka, Teresa Ewa Opoka, Ewa Podsiadły-Natorska, Bernard Gotfryd, Marcin Kępa, Klementyna Hoffmanowa, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Grzegorz Bartos, Anna Litwinek, Witold Gombrowicz oraz Walery Przyborowski. Ostatnia poświęcona jest laureatom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Fragmenty tekstów w większości przypadków są tematycznie połączone z lokalizacją poświęconej im ławki. A te znalazły się w kilku miejscach, w tym: po trzy w parku im. T. Kościuszki, w parku Leśniczówka, w parku Stary Ogród oraz dwie w parku Planty. W pozostałych lokalizacjach – w parku Gołębiów, na placu Żołnierzy 72. Pułku Piechoty oraz zieleńcach przy placu Jagiellońskim i na Osiedlu XV-lecia – po jednej. Jedna, nowa ławka trafiła także do ogrodu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ławki literackie to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jego pomysłodawczynią jest Eliza Wesołowska-Szwede.

Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej ciekawyradom.pl.