Lotnisko Warszawa - Radom

Lotnisko Radom – Warszawa (RDO) według Wikipedii: „Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku (dawn. Port Lotniczy Radom lub Radom-Sadków) – cywilny port lotniczy w Radomiu, położony ok. 4 km od jego centrum.”

Lotnisko Warszawa - Radom
Warszawa – Radom Terminal

Lotnisko na Sadkowie powstało w latach 20. XX w. i obecnie użytkowane jest zarówno przez wojsko, jak i stronę cywilną. W maju 2014 radomskie lotnisko zostało wpisane do krajowego rejestru lotnisk cywilnych. Od 27 kwietnia 2023 port działa w nowej formule jako port lotniczy Warszawa-Radom i zarządzany jest przez PPL.

Lotniksko Warszawa - Radom Wjazd
Lotniksko Warszawa – Radom Wjazd

Przebudowa trwała do 2022r. Według pierwotnych założeń, port lotniczy miał być gotowy do obsługi pasażerów po 20 miesiącach, kosztem 425 milionów zł, ostatecznie wartość robót przekroczyła 800 milionów zł. Powstały na lotnisku nowy terminal na lotnisku jest najnowocześniejszą tego rodzaju konstrukcją w Polsce i jest przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie (z możliwością rozbudowy do 9 mln pasażerów). 27 sierpnia 2022 PPL odebrał budynek terminalu od wykonawcy budowy. Przebudowana droga startowa wydłużona została do 2500m i wraz z nową płytą postojową umożliwiają obsługę samolotów używanych przez linie czarterowe i niskokosztowe jak Boeing 737, Airbus A320 i A321neo[19]. Lotnisko w Radomiu ma także razem z Lotniskiem Chopina wytworzyć maksymalnie duży potencjał tranzytowy, który w przyszłości może zostać przeniesiony do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego[19].

Więcej takich informacji znajdziesz na naszej stonie głównej www.ciekawyradom.pl.

Lotnisko Warszawa - Radom Tablica lotów
Lotnisko Warszawa – Radom Tablica lotów

Obecnie z Lotniska Warszawa – Radom można polecieć do Paryża, Tirany, Rzymu, Pervezy i Warny. Loty obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT i enterair.

Lotnisko Warszawa - Radom Stanowiska odprawy
Lotnisko Warszawa – Radom Stanowiska odprawy

Terminal ma powierzchnię ponad 30 tys. mkw., czyli tyle co cztery pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej. Szybką obsługę gwarantuje 31 stanowisk odprawy (check-in), 9 bramek wylotowych, 6 stanowisk kontroli paszportowej, 3 linie kontroli bezpieczeństwa oraz 2 karuzele odbioru bagażu.

 

Lotnisko Warszawa - Radom Poczekalnia
Lotnisko Warszawa – Radom Poczekalnia

Bezpieczeństwo operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widoczności zapewnia ILS, zsynchronizowany z systemem świateł podejścia ALPA-ATA. Zimą lotnisko wykorzystywać będzie specjalną płytę odlodzeniową, zapewniającą odpowiednie przygotowanie maszyny do startu.

Lotnisko Warszawa - Radom Makieta
Lotnisko Warszawa – Radom Makieta

Warszawa-Radom to lokalne Lotnisko, służące głównie osobom, które mieszkają w odległości ok. 100-150 km od jego lokalizacji. W promieniu dwóch godzin drogi od Lotniska mieszka ponad osiem milionów osób.

Lotnisko Warszawa - Radom Przyloty
Lotnisko Warszawa – Radom Przyloty

W obecnej chwili infrastruktura sklepowo – usługowa jest niemal nie istniejąca, za wyłączeniem pojedyńczej Baltony Starter i automatów z jedzeniem. Próżno szukać tutaj kawiarni czy restauracji.

Lotnisko Radom - Warszawa Sklep
Lotnisko Radom – Warszawa Sklep

Lotnisko Warszawa – Radom posiada duży parking (płatny, pierwsze 10 min. gatis Kiss and Fly), oraz pętlę komunikacji miejskiej dla linii 5 i 15.

Lotnisko Warszawa - Radom Komunikacja Miejska
Lotnisko Warszawa – Radom Komunikacja Miejska

Znajduje się tutaj także coś na kształt dworca autobusowego, zdecydowanie za dużego i nie do końca przemyślanego.  Szczególnie biorąc pod uwagę, że radomski PKS nie tak dawno upadł.

Lotnisko Warszawa - Radom Dworzec Autobusowy
Lotnisko Warszawa – Radom Dworzec Autobusowy

Co będzie dalej z Lotniskiem Warszawa  – Radom… czas pokaże…