Lotnisko Radom – Warszawa (RDO) według Wikipedii: „Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku (dawn. Port Lotniczy Radom lub Radom-Sadków) – cywilny port lotniczy w Radomiu, położony ok. 4 km od jego centrum.”
Lotnisko na Sadkowie powstało w latach 20. XX w. i obecnie użytkowane jest zarówno przez wojsko, jak i stronę cywilną. W maju 2014 radomskie lotnisko zostało wpisane do krajowego rejestru lotnisk cywilnych. Od 27 kwietnia 2023 port działa w nowej formule jako port lotniczy Warszawa-Radom i zarządzany jest przez PPL.
Przebudowa trwała do 2022r. Według pierwotnych założeń, port lotniczy miał być gotowy do obsługi pasażerów po 20 miesiącach, kosztem 425 milionów zł, ostatecznie wartość robót przekroczyła 800 milionów zł. Powstały na lotnisku nowy terminal na lotnisku jest najnowocześniejszą tego rodzaju konstrukcją w Polsce i jest przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie (z możliwością rozbudowy do 9 mln pasażerów). 27 sierpnia 2022 PPL odebrał budynek terminalu od wykonawcy budowy. Przebudowana droga startowa wydłużona została do 2500m i wraz z nową płytą postojową umożliwiają obsługę samolotów używanych przez linie czarterowe i niskokosztowe jak Boeing 737, Airbus A320 i A321neo[19]. Lotnisko w Radomiu ma także razem z Lotniskiem Chopina wytworzyć maksymalnie duży potencjał tranzytowy, który w przyszłości może zostać przeniesiony do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego[19].
Więcej takich informacji znajdziesz na naszej stonie głównej www.ciekawyradom.pl.
Obecnie z Lotniska Warszawa – Radom można polecieć do Paryża, Tirany, Rzymu, Pervezy i Warny. Loty obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT i enterair.
Terminal ma powierzchnię ponad 30 tys. mkw., czyli tyle co cztery pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej. Szybką obsługę gwarantuje 31 stanowisk odprawy (check-in), 9 bramek wylotowych, 6 stanowisk kontroli paszportowej, 3 linie kontroli bezpieczeństwa oraz 2 karuzele odbioru bagażu.
Bezpieczeństwo operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widoczności zapewnia ILS, zsynchronizowany z systemem świateł podejścia ALPA-ATA. Zimą lotnisko wykorzystywać będzie specjalną płytę odlodzeniową, zapewniającą odpowiednie przygotowanie maszyny do startu.
Warszawa-Radom to lokalne Lotnisko, służące głównie osobom, które mieszkają w odległości ok. 100-150 km od jego lokalizacji. W promieniu dwóch godzin drogi od Lotniska mieszka ponad osiem milionów osób.
W obecnej chwili infrastruktura sklepowo – usługowa jest niemal nie istniejąca, za wyłączeniem pojedyńczej Baltony Starter i automatów z jedzeniem. Próżno szukać tutaj kawiarni czy restauracji.
Lotnisko Warszawa – Radom posiada duży parking (płatny, pierwsze 10 min. gatis Kiss and Fly), oraz pętlę komunikacji miejskiej dla linii 5 i 15.
Znajduje się tutaj także coś na kształt dworca autobusowego, zdecydowanie za dużego i nie do końca przemyślanego. Szczególnie biorąc pod uwagę, że radomski PKS nie tak dawno upadł.
Co będzie dalej z Lotniskiem Warszawa – Radom… czas pokaże…